Zagospodarowanie Warszawskiej Wisły


Warszawska Wisła od lat jest uważana za jeden z najbardziej atrakcyjnych pod względem przyrody obszarów miasta. Nieskazitelna rzeka, zielone pobocza i piękne widoki powodują, że wiślane bulwary cieszą się nieustannym zainteresowaniem mieszkańców. Można powiedzieć, że stały się one tak popularne, że potrzeba nienaturalnych wysiłków aby je utrzymać w dobrym stanie.

W ostatnich latach kilka ważnych inwestycji przyczyniło się do rozwoju warszawskiej Wisły i jej stosunkowo szybkiego adaptowania do miejskiego stylu życia. Obecnie można korzystać z wielu nowo powstałych usług i możliwości: trasy rowerowe, odnowione porty jachtowe, budki gastronomiczne i sceny kulturalne oraz inne obiekty które pozwalają ludziom na aktywne spędzanie czasu nad Wisłą. Nad Wisłą odbywają się także wystawy sztuki i instalacje artystyczne dla wszystkich mieszkańców Warszawy.

To, co czyni Pragę tak piękną miejscem to jego lokalni ludzie: ich aktywność i entuzjazm są bezcenne. Obecnie rzesza partnerów społecznych i biznesowych zobowiązanych jest do realizacji coraz większej ilości projektów związanych z ulepszeniem infrastruktury i usprawnieniem transportu. Dzięki tym działaniom uda się chronić tak piękną pratur dotrwać oczekiwane poprawki dla wiślanego krajobrazu i przekonać szersze grono osób do uprawiania sportu czy rekreacji nad Wisłą.

Przed każdym mieszkańcem stoi pytanie: czy dostrzegane modernizacje wystarcza by potrafić drga „Praskim Sercem”? Możemy mieć nadzieje, że zintensyfikowane wraz z rosnaca iloscia osób robót pozwoli na obecnosc nowoczesnych oraz funkcjonalnych obiektów , placykowe odnowienia, gastronomiczny arterii kanalu oraz monitoringu urzednikami, ktorzy beda dbac o porzadek brzezedzu Wisly.

Warszawska Wisła, niegdyś jeden z najpiękniejszych krajobrazów stolicy, dziś jest głównie obleganym terenem rekreacyjnym. Przez lata zagospodarowanie brzegów rzeki świadczyło o jej przemianie w miejsce spotkań i wypoczynku.

Od lat 70. XX wieku Warszawska Wisła zyskała nowe oblicze. Rozpoczęły się prace nad przebudową, a w wyniku tej pracy brzegi rzeki otoczono bulwarami ścieżek spacerowych, bajorami i stylowymi restauracjami. Bulwar służy dziś mieszkańcom Warszawy i turystom jako doskonały miejsce na odpoczynek. Można tu podziwiać malownicze widoki, aktywnie spędzać czas lub po prostu usiąść i delektować się ciszą i spokojem.

Cymermanski Bulwar to jedno z najbardziej popularnych miejsc na Warszawskiej Wiśle, które zachwyca zarówno swoim pięknem, jak i jedynego w swoim rodzaju klimatem. Znajduje się tam sesja fotograficzna w dzień iw nocy, ponadto można tu skorzystać z licznych restauracji i barów, a basen na którym istnieje ma być gotowym już w 2019 roku.

Warszawska Wisła to efektowna mieszanina zieleni oraz życiodajnych źródeł, kusząca swoim urokiem każdego, kto tylko przekracza jej brzegi. Niewątpliwie doceniamy godne pochwały zagospodarowanie rzeki oraz postawione sobie cele – utrzymanie mieszkańcom miasta miejsca do relaksu oraz przyciągnięcie turystów do stolicy Mazowsza.

Warszawska Wisła zawsze stanowiła atrakcyjny cel dla ludzi, którzy szukali możliwości kontaktu z naturą podczas spaceru lub weekendowej wycieczki. Dzięki udanej modernizacji przepływu wody w ciągu ostatnich lat rzeka stała się mieszkańcom Warszawy jeszcze bliższa.

Nowe wały i modernizacja przekopów wzdłuż Wisły doprowadziły do niemal całkowitego odtworzenia dawnych środowisk przyrodniczych. Rozbudowa systemu wałów i progów regulacyjnych utrudniła odpływ wody i ochroniła lokalne obszary lądowe na skutek powodzi.

Z myślą o utrzymaniu tego pięknego ekosystemu miasto postawiło na zrównoważone i innowacyjne planowanie przestrzenne. Zostały wdrożone projekty, takie jak rekultywacja brzegów rzeki, cechujące się odnowieniem naturalnych form ukształtowania terenu oraz program planowania przyrodniczo-przyjacielskich rozwiązań urbanistycznych. Przykładem są np. zmienione pochyłości brzegów i liczne wyspy tworzone wraz z meandrami.

Wszystkie projekty mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców Warszawy poprzez aranżacje przyrody oraz tworzenie nowych obszarów publicznych, szlaków spacerowych oraz miejsc spotkań rodzinnych i rekreacyjnych przy Wiśle. Już teraz możemy zobaczyć, że te inicjatywy skutecznie dostarczają ludziom piękne widoki: ptaki pyskujące nad brzegiem, promenady otoczone drzewami, plaże i budki widokowe. Jak można się spodziewać, Warsawska Wisła stanie się jeszcze piękniejsza dzięki temu programowi!